Kojarzysz te tytuły? To znaczy, że żyłeś w złotych czasach MMORPG

Metin 2, Tibia a może World of Warcraft? Rozpoznajesz któryś z tych tytułów? Jeszcze kilka lat temu, nie było chyba gracza, który nie miałby na swoim koncie przynajmniej krótkiego epizodu z którąś z tych pozycji.

Co prawda World of Warcraft w Polsce może nie cieszył się taką popularnością jak w innych krajach, za sprawą abonamentu. Mimo że kwota takiego abonamentu nie była nie wiadomo jak wysoka, to dla nastolatka, nieposiadającego żadnego źródła dochodu, często były to nieosiągalne kwoty.

Za to Metina czy Tibię znali wszyscy, te gry nie wymagały żadnych wstępnych opłat. Co prawda, aby cieszyć się pełnią gry i wszystkimi funkcjonalnościami często trzeba było trochę zapłacić, jednak nie był to obowiązek. Studio Gameforge odpowiedzialne za Metina zdecydowało się na użycie modelu mikropłatności. Gracze mieli możliwość ułatwienia sobie rozgrywki, dzięki zakupom w Item Shopie. Nieco inaczej było w przypadku Tibii, tutaj można było opcjonalnie zakupić tak zwany PACC, czyli premium account dla swojego konta w formie miesięcznego abonamentu. Taka opcja umożliwiała wiele dodatkowych możliwości jak, chociażby dostęp do nowych lokacji. W dowolnym momencie można było z takiego abonamentu zrezygnować.

Czy obecnie warto jeszcze grać w te produkcje?

O ile World of Warcraft nadal ma się dobrze i cieszy się całkiem sporą bazą graczy, tak pozostałe z wymienionych wcześniej pozycji nie mogą niestety pochwalić się dużą społecznością. Choć nadal znajdzie się wiele osób, które z sentymentu powracają do Metina czy Tibii, to jednak nie jest ich na tyle dużo, aby zapewnić klimat i rywalizacje sprzed kilku lat. Nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miała się zmienić. Obecnie jest już wiele darmowych alternatyw dla tych gier. Niesposób ukryć, że nowe produkcje są bardziej dostosowane do dzisiejszych realiów, zarówno graficznie, jak i poprzez stosowanie coraz to nowych rozwiązań urozmaicających rozgrywkę.

Alternatywy dla klasyków

Obecnie nie jest dużym problemem znalezienie ciekawego MMORPG, na rynku pojawiają się coraz to nowe produkcje, zarówno darmowe, jak i płatne, osadzone w różnych realiach. Nawet najbardziej wymagający gracz bez problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Warto wspomóc się również recenzjami czy też rankingami tego typu gier, które można znaleźć w internecie na stronach poświęconych tej tematyce. Istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest ilość aktywnych graczy. Wybierając grę, na którą zdecydujemy się poświęcić czas, dobrze upewnić się, czy posiada ona odpowiednio dużą bazę graczy.