Spada sprzedaż smartfonów w Europie

Z najnowszych raportów rynkowych, sporządzonych przez firmę analityczną Canalys wynika, że sprzedaż smartfonów na świecie zaczyna powoli zwalniać, a najbardziej przyczyniają się do tego mieszkańcy Europy.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić co przyczyniło się do zastoju w sprzedaży urządzeń mobilnych. Jedną z przyczyn mogą być rosnące ceny nowych modeli.

Liderami sprzedaży niezmiennie są Apple oraz Samsung, które dzielą ponad 50% udziałów w liczbie telefonów wysłanych do klientów. Warte uwagi są natomiast poczynania firmy Xiaomi, która odnotowała wzrost udziałów o 1000%, jest to liczba naprawdę godna podziwu.

Jeśli chodzi o preferencje użytkowników, to coraz częściej znaczenie odgrywa funkcja DualSim kupujący chętnie wybierają też modele posiadające ponad 4 GB pamięci RAM.

Czy sytuacja na rynku się zmieni?

Na chwilę obecną nie sposób stwierdzić, czy sprzedaż smartfonów znowu zacznie wzrastać. Jeśli producenci zdecydują się na obniżkę cen lub pojawi się jakaś przełomowa technologia, to zdecydowanie jest nadal możliwe, że sprzedaż poszybuje w górę. Opatentowanie nowych rozwiązań lub sposobów produkcji zmniejszających koszty wyprodukowania sprzętu mogłoby korzystnie wpłynąć na wielkość sprzedaży urządzeń mobilnych.

Dodatkowo rynek gier mobilnych odnotowuje stałe wzrosty, więc całkiem możliwe, że sprzedaż smartfonów również może jeszcze urosnąć, w końcu to telefony są najpopularniejszą platformą, na której korzysta się z gier mobilnych.