Popularność gier MMO

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat gry sieciowe stały się bardzo popularne. Gatunek MMO cieszy się ogromną rozpoznawalnością i większość graczy miała do czynienia przynajmniej z kilkoma tytułami z tej dziedziny. Wśród gier sieciowych odnajdą coś dla siebie zarówno fani RPG, FPS, jak i wielu innych gatunków, takich jak, chociażby MOBA. Zwłaszcza ten ostatni gatunek jest w ostatnim czasie bardzo rozpoznawalny, za sprawą takich hitowych produkcji jak League of Legends czy DOTA 2. Ciężko obecnie znaleźć kogoś, kto by nie słyszał o tych tytułach.

Dlaczego gry MMO stały się tak popularne?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić skąd wśród graczy pojawiło się tak wielkie zamiłowanie do gier tego gatunku, można się jednak domyślać. Możliwość rywalizacji z żywymi przeciwnikami, którzy po drugiej stronie, zza monitorów kierują swoją postacią to bardzo wciągające zajęcie. Panujące emocje podczas gry są nie do opisana. Chęć bycia lepszym niż reszta graczy sprawia, że młodzi ludzie spędzają ogromną ilość czasu w sieci, szlifując swoje umiejętności czy też kolekcjonując możliwie najlepszy ekwipunek dla swoich postaci.

Jednym z bardziej wciągających typów gier jest podgatunek MMORPG, czyli nic innego jak klasyczne RPG przeniesione do internetu i umożliwiające rywalizację z graczami z całego świata. Zdobywanie doświadczenia i wbijanie kolejnych poziomów dla swojej postaci bywa bardzo czasochłonnym zajęciem, jednak satysfakcja z osiągania wyznaczonych sobie celów wynagradza graczom wszelkie trudy. Każdy z uczestników takiej rozgrywki chce też skompletować jak najlepszy ekwipunek dla swojej postaci. Zupełnie normalną sprawą są kilkugodzinne wirtualne wyprawy w celu zdobycia rzadkiego przedmiotu czy też ulepszenia już posiadanych rzeczy. Kolejną zaletą i unikatową cechą takich gier jest bardzo rozbudowany handel. Gracze mają możliwość wymiany swoich towarów między sobą. Wielogodzinne negocjacje, pogoń za atrakcyjnymi cenami, manipulowanie rynkiem — to wszystko można spotkać właśnie w MMORPG. I nie sposób się nie zgodzić z twierdzeniem, że potrafi to być bardzo wciągające. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że wirtualne RPG jest swego rodzaju odbiciem prawdziwego życia. Społeczności takich gier często są bardzo zżyte i ludzie nawiązują tam wartościowe przyjaźnie. Czy to nadal tylko gry, czy może zupełnie coś innego?

Czy gry sieciowe zdominują rynek i wyprą single player?

Mogłoby się wydawać, że za sprawą rosnącej popularności gier MMO, powoli kończy się miejsce dla klasycznych produkcji, gdzie prowadzi się rozgrywkę solową. Jest to jednak błędne twierdzenie. Kultowe single playery, takie jak chociażby seria Grand Theft Auto nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony graczy i biją rekordy popularności oraz sprzedaży. Nie ma podstaw, by twierdzić, że gry typu multiplayer są zagrożeniem dla klasycznych tytułów przeznaczonych do gry w pojedynkę.

Większość graczy znajduje czas zarówno dla tytułów z jednej, jak i drugiej grupy gier. Warto również zauważyć, że producenci klasycznych gier idąc z duchem czasu, coraz częściej decydują się na wprowadzanie dodatkowych trybów do swoich gier, pozwalając tym samym na rozgrywkę wieloosobową.