Świat opanowany przez gry mobilne

Telefon już dawno przestał być urządzeniem służącym wyłącznie do kontaktu z innymi ludźmi. Od jakiegoś czasu właściwie telefony stały się przenośnymi, miniaturowymi komputerami, na których możemy przeglądać internet, oglądać filmy, pisać maile oraz co najlepsze — grać w gry.

Do wyboru, do koloru

Niezależnie od tego, czy korzystamy z systemu Android, czy iOS, ilość gier do wyboru jest po prostu przeogromna. Znajdziemy gry przygodowe, zręcznościowe, akcji czy też strategiczne oraz symulatory. Często też pojawiają się mobilne odpowiedniki swoich komputerowych pierwowzorów. Chociażby klasyczne Grand Theft Auto doczekało się swoich odsłon mobilnych, przykładowo część San Andreas czy Vice City bez problemu możemy uruchomić na telefonie. Ostatnio pojawiły się też mobilne adaptacje hitowych produkcji: Fortnite oraz PUBG. Co ciekawe, ten drugi tytuł w wersji komputerowej jest płatny, a w przypadku mobilnej można zagrać zupełnie za darmo. Zdecydowanie warto spróbować, nie bez powodu te ”strzelanki” stały się topowymi pozycjami na platformach streamingowych.

Graj gdziekolwiek chcesz

Kolejka w banku? Przerwa między zajęciami w szkole czy na studiach? Długa i nużąca podróż autobusem lub pociągiem? We wszystkich sytuacjach z pomocą przyjdą nam właśnie gry mobilne. Nowoczesna technologia sprawiła, że grać w ulubione tytuły można już dosłownie wszędzie, dzięki czemu już nigdy nie będziemy musieli obawiać się o monotonne oczekiwanie w kolejce czy nudę podczas podróży.

Telefon nosimy przecież ze sobą cały dzień, tak więc odkąd nastąpił technologiczny przełom i gry mobilne stały się codziennością, swoją kolekcję ulubionych tytułów możemy mieć cały czas przy sobie.

Ile to kosztuje?

W asortymencie sklepów Google Play czy też Apple Store znajdziemy zarówno tytuły darmowe, jak i płatne. Ilość darmowych pozycji jest bardzo duża, bez problemu więc można znaleźć coś dla siebie, nie wydając przy tym ani grosza. Za część gier trzeba jednak zapłacić, kwoty jednak przeważnie wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, więc znacznie taniej niż w przypadku odpowiedników konsolowych czy komputerowych. Często zdarzają się też rozmaite promocje i pojawia się okazja na zdobycie świetnych aplikacji za kilka złotych. Warto uważnie obserwować aktualne przeceny, aby nie przegapić żadnej okazji.

W przypadku gier darmowych producenci często stosują reklamy pojawiające się w aplikacji, dzięki czemu nie są zmuszeni wprowadzać opłat za samą grę. Często też można spotkać się z mikropłatnościami. Zwykle za dodatkową opłatą można nabyć wewnątrz gry, dodatkowe przedmioty czy też inne akcesoria lub usługi ułatwiające rozgrywkę, ich zakup nie jest jednak obowiązkowy.

Czy gry mobilne mają jakieś wady?

Wadą gier mobilnych może być nadmierna eksploatacja urządzeń, zwłaszcza baterii. Podczas grania w bardziej wymagające tytuły podzespoły telefonu działają na pełnych obrotach, co przekłada się na duży pobór energii, w rezultacie procenty baterii ubywają dużo szybciej niż przy regularnym użytkowaniu. Żywotność baterii mierzy się w cyklach, tak więc nadmierna eksploatacja baterii bezpośrednio wpływa na to, jak długo będzie ona w dobrej kondycji.